11 najinšpiratívnejších albumov, ktoré som v roku 2017 objavil a počul.

Z albumov, ktoré vyšli tento rok, som vypočul čosi vyše 200. Z toho malého výrezu súčasnej tvorby ma zaujala najmä tá, v ktorej som nachádzal výnimočnú originalitu, integritu, úprimnosť a hĺbku. Hudba pri ktorej sa chcelo odložiť aktuálne rozptýlenia bokom, opakovane sa do nej plne ponoriť a pritom v nej vždy objaviť niečo nové.
Prvá pätica sú inštrumetnálne kompozície súčasnej vážnej hudby a ambientu, druhá sú piesňové a aj elektronické progresívne albumy. Albumy z prvej pätice zaregistrovalo nie viac, než pár stoviek ľudí na celom svete. O to radšej by som sa o ne podelil.
Vzhľadom na to, že sa jedná o diela, ktoré si dali záležať aj na svojej zvukovej precíznosti a čistote, odvďačia sa najmä tomu, kto im dá šancu pri najkvalitnejšom možnom zvuku.

A:
1. Christoph Berg – Conversations (Sonic Pieces) (2017)

https://assets.boomkat.com/spree/products/414720/large/880918226675.jpg
Toto je minimalistická súčasná vážna hudba, ktorá má azda všetky prvky nadčasovosti. Koncepčne obdivuhodne zaostrené, intímne a konzistentné dielo, kde má každá skladba význam a žiaden tón nie je náhodou. Mohla by to byť kontemplácia o oceáne medzi brehmi našich duší, zaostrená na filozofiu komunikácie v tej najosobnejšej úrovni. Ak máte chuť na veľmi melancholickú a priezračne čistú duchovnú kompozíciu, dopĺňanú jemnými digitálnymi úpravami, tento album to spĺňa viac, než ktorýkoľvek iný, čo som tento rok počul.

https://christophberg.bandcamp.com/album/conversations

2. Bing & Ruth – No Home of the Mind (4AD) (2017)

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Bing & Ruth - No Home of the Mind
Tento New-Yorský skladateľ je ako subtilný ninja vznáčajúci sa na temne-zasnených surealistickch vlnách. Zložil hodinovú neoklasickú kompozíciu v úplne novom území akoby niekde medzi 5.symfóniou Valentina Silvestrova a klavírnymi skladbami Johna Adamsa.
(Tento úžasný album dopĺňam do zoznamu vďaka koncoročným odporúčaniam Stijn Hüwelsa.)

https://www.youtube.com/watch?v=PjxRwSmVm5Y

3. Ghost And Tape – Vár (Home Normal) (2017)

https://f4.bcbits.com/img/a1930582414_10.jpg
Na prvý pohľad sa tu akoby nič nedeje, ale ak zaostríte na detaily, hudobný priestor bude vyplnený tými najkrajšími mikromomentmi. Azda ideálny k trpezlivej meditácii. Je to najdelikátnejší, pomalý, elektronický album, čo som tento rok vo veľmi silnej konkurencii ambientného žánru počul.
Toto je úryvok z tlačovej správy vydavateľstva Home Normal:
‘This album is inspired by and a tribute to Nature, in all its wonderful chaos; pure and forceful with mystifying, beautiful patterns. The word ‘Vár’ itself means spring, and originates in Old Norse, symbolising a new beginning, a chance to start fresh.’ – Heine Christensen
These words resonate so clearly with how the album rests with me. The album is so natural and gentle, much like the first days of spring as things awaken and feel renewed. ‘Pure and forceful with mystifying, beautiful patterns.’ I don’t think you could get a more apt description than this to describe such a work. This is ambient music as its most thoughtful and tender; so carefully crafted and worked, with purpose in each and every twist and turn. Indeed, this album is the very definition of what we have aimed to do as a label over the past eight years, and I am so thankful to be releasing a work of such fragile beauty as to define who we are and what we stand for. So here we have a work by ghost and tape, an album pure, forceful, mystifying, and beautiful.
– Ian Hawgood of Home Normal

https://homenormal.bandcamp.com/album/v-r

4. James Murray – Heavenly waters (Slowcraft records) (2017)

https://f4.bcbits.com/img/a3025832406_10.jpg
Podobne ako Ghost and Tape, James Murray patrí k skladateľom tej najprecíznejšej súčasnej ambientnej elektroniky. Pri každom novom vypočutí som viac a viac prekvapený, aké množstvo skrytých, intenzívnych, originálnych a premyslených detailov ponúka.
Album je koncipovaný ako soundtrack na odvážnu cestu do oceánu hlbokého vesmíru. Heavenly waters je skupina vodných súhvezdí medzi Labuťou a Orionom.

https://slowcraft.bandcamp.com/album/heavenly-waters

5. Alaskan Tapes – In Distance We’re Losing (2017)

https://f4.bcbits.com/img/a3407602340_10.jpg
Ďalší trochu skromnejší kontemplatívny album na pomedzí súčasnej vážnej hudby a elektroniky.
Album otvára jediná spievaná skladba, melancholická balada ktorá mi pripomína skladbu Home od Cinematic orchestra. Celý zvyšok albumu je akoby inštrumentálnou ozvenou tejto úvodnej skladby. Ponúka tak spoločnosť pre rozjímanie v samote – v jej posvätnom a sebarozvojovom význame – byť odlúčený od toho, čo vo svete neviem a nehcem prijať a namiesto toho hľadať autentické stanovisko cez sebakritický súcit a úprimný postoj sám v sebe. Výsledkom je koncepčne obdivuhodne zrelé dielo.

https://alaskantapes.bandcamp.com/album/in-distance-were-losing

6. Christopher Tignor – Along a Vanishing Plane (Western Vinyl) (2017)

https://f4.bcbits.com/img/a4100627449_10.jpg
New Yorsky skladateľ súčasnej vážnej hudby a huslita zložil album o strate a vzdore. Chvíľami jemný, chvíľami drsný protest voči patologickým civilizačným silám, ktoré dnes znemožňujú vnímanie zmysluplných súvislostí na mnohých úrovniach – osobnej, spoločenskej a tvorivej. Je to skvelý terapeutický soundtrack k vyhorenej spoločnosti, skrytému syndrómu dnešnej neskoro-modernej doby.

https://christophertignor.bandcamp.com/album/along-a-vanishing-plane

B:

1. Clark – Death Peak [Warp] (2017)

https://warpnet-media.s3.amazonaws.com/bc06cfcb98544489a6bbb20109b7666ed1d0247f51f9e3a41829a8de_620
Death Peak je najpionierskejší album inteligentnej tanečnej elektroniky, čo som tento rok počul. Len pár ľudí na svete dokáže kontrolovať elektronickú hudbu na takejto úrovni a tak slobodne ako on. Odceňujem obzvlášť jeho druhú polovicu – posledné tri skladby, v ktorých Clark skutočne rastie a prepája sa s tradíciami polyfonickej vážnej hudby.

http://bg.musicplayon.com/Clark-Living-Fantasy-Death-Peak-Album-Video-214845.html

2. Sufjan Stevens, Nico Muhly, Bryce Dessner, & James McAlister – Planetarium [4AD] (2017)

https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/cdn.beggars.com/fourad/site/images/releases/packshots/58d8d9cb32a68.jpg
Planetarium ponúka prechádzku celou Slnečnou sústavou. Zároveň to je fúzia 4 súčasných velikánov elektroniky, vážnej hudby a pesničkárstva, ktorú by bolo škoda prehliadnuť kvôli pár prekombinovaným miestam. Sú tu skladby, ktoré sú podľa mňa vesmírne veľkolepé, iné patria k tým najkrajšim a mimoradne krehkým momentom súčasného ambientu.

https://www.youtube.com/watch?v=rmZKVOaTc68

3. The National – Sleep Well Beast (4AD) (2017)

https://static.spin.com/files/2017/09/5913672e1d363-1504813068-800x800.jpg
Postmoderná piesňová alt-rocková melanchólia v jej najlepšej forme. The National urobili azda vo všetkých podstatných smeroch atmosferický, prepracovaný a konzistetný album. Skladby ako Sleep well Beast sa nedajú opočúvať.

https://www.youtube.com/watch?v=kwraJAssyuE

4. Bonobo – Migration (Ninja Tune) (2017)

https://f4.bcbits.com/img/a2250087452_10.jpg
Inteligentná tanečná hudba ako vhľad do zasneného a romantického multikulturneho Babylonu? Zároveň možno najlepší album, čo Bonobo doteraz urobil.

https://bonobomusic.bandcamp.com/album/migration

5. Bjork – Utopia (One little indian)

https://recordmad.co.za/wp-content/uploads/2017/12/bjork.jpg
S každým albumom za posledných 20 rokov vo mne Bjork svojou originalitou a hĺbkou vždy a znova rezonuje, ako snáď tvorba žiadneho iného súčasného umelca. Tentokrát v Utopii doručila liečivý list z budúcnosti, je to suverénne slobodné a futuristické dielo.

https://www.youtube.com/watch?v=aKk2s3IjX7Q

Aké najinšpiratívnejšie albumy ste vy objavili tento rok?
Ak vás v uplynulom roku uchvátili podobné diela, budem iba rád za každé odporúčanie.)

One thought on “11 najinšpiratívnejších albumov, ktoré som v roku 2017 objavil a počul.

 1. Šimon Demočko says:

  Bing & Ruth na tomto zozname veľmi rád vidím. Na Utopiu asi budem musieť ešte dozrieť.
  A Clark ma vždy pobaví, keď ho počujem, určite sa zameriam aj na tie posledné skladby.

  Prednedávnom cez Wilsonic_FM som objavil ale **Alapastel** a od prvej sekundy len plávam v zimomriavkovom bazéne pozorujúc vzdúvanie harmónií. Nádhera, ďakujem! Je úžasné vedieť, že na Slovenskom poli niekto vytvára tak inovatívny, bojím sa povedať, ambient.

  Zrejme mená ako Stars Of the Lid, Dead Texan, Billow Observatory nebudú ničím novým? 🙂

  Bože dúfam, že sa budeš dať niekde vidieť live!

  Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s