Album Ceremony vyjde 8.10.2021

Alapastel „Ceremony“ je tretím albumom zo série Salt and Gravity  vydavateľstva Lost Tribe Sound. Séria bude obsahovať albumy umelcov ako Alder & Ash, Tony Dupé, ‘t Geruis, Federico Mosconi, Sanr, Alapastel a mastroKristo. Prihláste sa na odber série a získajte zľavu na digitálnu alebo fyzickú verziu albumu „Ceremony“: losttribesound.bandcamp.com/album/salt-and-gravity-series

———————————————————-
„Ceremony“ (8. októbra 2021, vydavateľstvo Lost Tribe Sound) bude druhým albumom slovenského skladateľa Lukáša Bulka, aka Alapastela. Bulkov debutový album „Hidden for the Eyes“ z roku 2018 sa v labeli Slowraft Jamesa Murraya stretol s chválou kritikov i fanúšikov.

Alapastela predstavil vydavateľstvu Lost Tribe Sound začiatkom roka 2021 skladateľ William Ryan Fritch. Hneď po vypočutí dema nám bolo jasné, že „Ceremony“ je niečo úplne iné než akýkoľvek album, ktorý sme predtým počuli. Je to album zostavený z mamutích zvukových predmetov vytesaných z organických zdrojov, ktoré sú také hmatateľné, že sa ich človek môže dotknúť. Tieto rozsiahle kompozície, často trvajúce viac ako desať minút, sú vytvarované s takým zámerom a zložitými detailami, že nikdy neprestanú oslovovať. V Bulkovom hudobnom hlase je čistota a jemnosť, ktorá hovorí o spojení, oprave, budovaní lepšej existencie. Témy, ktoré často pohltí hluk, krutosť a nedostatok súcitu, nachádzajúce sa v modernej spoločnosti … často odsúvané bokom ako idealistické alebo naivné. Bulko sám opisuje, že zámerom „Ceremónie“ je facilitovať transformatívnu skúsenosť. Väčšina „obradu“ bola napísaná tak, aby zdôraznila jeho záujem o schopnosť domorodých národov prežiť pomocou trvalo udržateľných metód odovzdávaných po tisícročia s využitím techník, ktoré pomohli zachovať biodiverzitu pre budúce generácie. Bulkova práca vo Fairtrade International rozvíja toto spojenie a vieru, že prijatie týchto starodávnych postupov je kľúčom k ďalšiemu životu na tejto planéte. „Ceremónia“ využíva širokú škálu nástrojov bežne používaných pri obradoch a rituáloch. Mnoho z nich má svoj pôvod v rôznych domorodých kultúrach z celého sveta. Kompozície úmyselne pracujú s eklektickou tonálnou paletou a intuitívnym zmyslom pre načasovanie, aby zaviedli poslucháča do neznámeho územia. Plynulosť a ľahkosť, s akou sa Bulko vpletá do nových hlasov a frázovania do hudobnej krajiny, je možno tým najväčším úspechom albumu. Bulko tvorí podivne pútavé príbehy medzi nástrojmi, ktoré by človek len zriedka považoval za zlučiteľné. Jeden z príkladov je skladba „In The Service Of Life“, v ktorej figuruje pomaly sa čeriace didjeridoo umocnené divoko tónovanou drumbľou. Na papieri sa takáto kombinácia môže zdať diskutabilná, ale vďaka Bulkovmu starostlivému spracovaniu každého prvku v rámci „Ceremónie“ sa stáva jedným z najzaujímavejších momentov albumu. Pri pokuse o opis hudobného jazyka, ktorým hovorí Alapastel, nám napadne len malá hrsť moderných kompozičných, elektroakustických a neoklasických diel. „Bathhouse“ Stevena Leggetta sa dotýka podobného odlivu, toku a trpezlivej muzikality. Francúzsky hudobný skladateľ Toàn tká zdanlivo z ničoho nič porovnateľné zvukové gobelíny a zdieľa príbuznosť so svetskými prístrojmi a low-end mechanikou. Nakoniec brazílsky umelec Babe, Terror, ktorého zvláštny a nadčasový album „Horizogon (2020)“ využíva odvážne zvukové pláty a slobodu pohybu, ktorá sa podobá na „Ceremony“. „Ceremony“ prichádza so sklenene vylisovaným CD umiestneným v 8 stranovej knihe s tvrdou väzbou. Každá kópia zahŕňa obal a obrazy k jednotlivým skladbám od maliarky Silvie Bobekovej. O mastering albumu sa postaral Ian Hawgood.

Dĺžka albumu: 74 minút

Všetky piesne napísal a produkoval Lukáš Bulko v rokoch 2019 – 2021.

Ceremoniálne nahrávky: šejkery, flauty, gongy, didgeridoo, drumbľa, spev Icaro, v piesňach 1-6 z nahrávok Richarda Grossmana Phd a Sereny Gabriel. Husle a škatuľové cello v piesňach 1-6 – Ján Kruzliaka ml . Modulárna elektronika v piesňach 1-5 a 7 – Adam Dekan. Klavír v piesni 7 a 8 – Michal Veselský. Vokály v piesni 6 – Marián Hrdina. Mix Adam Dekan. Mastering Ian Hawgood. Obrazy v knihe CD a obálke Silvia Bobeková Art, Rozloženie a dizajn knihy CD – R. Keana. Tvorbu tohto albumu podporil Fond na podporu umenia a Soza © Lukáš Bulko | Lost Tribe Sound LLC ℗ Settled Scores LLC (ASCAP)

https://alapastel.bandcamp.com/album/ceremony

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s